Na okraji….Posted by admin on Október 24th, 2011
Úvodné zamyslenie sa nad aktivitami nášho združenia, nad stavom neoficiálnej kultúry i nad jej budúcnosťou.
Zverejnenie našej interenetovej stránky Differentu je pomerne čerstvou novinkou, (uplynulo čosi viac ako týždeň) a iste ste si povšimli, že zatiaľ zýva prázdnotou. Pôvodne sme uvažovali nad názvom nášho občianskeho združenia “Na okraji”, ale po dlhšej úvahe sme sa rozhodli nazvať naše občianske združenie Different. To, že táto stránka sa len rozbieha je faktom, ktorý sa pre vás môže stať výzvou, aby ste nám pri dotváraní tejto stránky, ale aj iných aktivitách pomohli. Pomoc sa môže týkať čohokoľvek čo súvisí s nezávislou autentickou kultúrou (kontakty na kapely, kluby, koncertné aktivity, turné kapiel, pomoc s propagáciou atď.) Táto výzva nechce byť len prázdnym gestom k rozhýbaniu neoficiálnej kultúry. Tak či onak táto kultúra na okraji funguje relatívne nezávisle na oficiálnej masovej kultúrnej produkcii a tým, že jej chceme pomôcť vytvárať priestor pre komunikáciu tvoríme tak predpoklady pre nezávislosť alebo alternatívu k “vymývaniu mozgov” konzumným tlakom showbiznisu.
Chcel by som týmto hlavne povzbudiť tých, ktorí venujú svoj čas a aktivitu neoficiálnej kultúre, ktorá nemá potrebu sa “násilne” škatuľkovať a hľadať za každú cenu oficiálne zaradenie a oficiálne zdroje financií na svoje fungovanie. Skôr je to výzva pre tých, ktorí sú ochotní vložiť svoj aktívny potenciál a voľný čas do práce na oživení neštátnych a neoficiálnych aktivít či už hudobne, literárne alebo inak zameraných.
Nezmysleného škatuľkovania na poli hudobnej produkcie a nezávislej kultúry je vôkol nás toľko, že akosi zabúdame často a samovoľne na to, čo nás spája-komunikácia.
Táto stránka je oficiálnou internetovou stránkou. Presne identifikovať to o čo nám ide je neľahké, ale už z názvu vidíte kam smerujeme. Je z veľkej časti na Vás, ako sa zapojíte do “vysichajúcej rieky” neustálych finančných tlakov, ktoré sa tak či onak prejavujú v tomto kultúrne chaotickom svete biznisu a kde už komunikácia v rámci toho čo nás spája postráda vyšší a hlbší význam.
Spomínam si na jeden minuloročný skvelý koncert Oldřicha Janotu v Divadelnom klube na Jakubovom námestí. Bol takmer zadarmo (za dobrovoľné vstupné) a bolo tam v intímnej atmosfére Janotovej hudby asi desať poslucháčov. Nie nejde tu o prázdne filozofovanie o nezáujme ľudí, skôr o taký povzdych nad tým, že to, čo je skutočne dobré pre nezáujem a zlú propagáciu zlyháva.
Janotova hudba nepotrebuje davy poslucháčov ale tí čo tam boli a mali to šťastie že sa o tomto koncerte dozvedeli určite neľutovali.
Aby skutočné kvalitné koncerty nezlyhávali pre zbytočné nedostatky aj preto sme sa rozhodli vytvoriť túto stránku, ktorá je tu pre Vás, a preto aby sme vytvorili databázu a sieť kontaktov pre vzájomnú komunikáciu nielen vnútri tzv. Undegroundu.


