JEDEN SVET – HARMONOGRAM

Na našom jubilejnom 10-tom ročníku budete mať možnosť zhliadnuť nasledovné filmy:

PONDELOK 4. 1.2016

18.00 – začiatok festivalu

18.30 -  Made in BY / Made in BY / Made in BY

Luigi Milardi, Taliansko, Bielorusko, 2014, 52 min., bielorusky, anglicky (české titulky)

Postaviť červené a žlté kocky do verejného priestoru, obliecť si ružové šaty a nosiť na krku ceduľu s nápisom „Nie som gay”, prípadne sa zobliecť pri divadelnom predstavení donaha. Vyjadrujú tak umelci svoj nesúhlas s politickým režimom? Nie. No aj napriek tomu im v Bielorusku hrozí za podobné aktivity väzenie. Posledný diktátorský režime v Európe nemá zmysel pre humor, tobôž pochopenie pre súčasné umenie. Aj vďaka tomu tam však vzniká bohatá undergroundová scéna, ktorá chrlí provokatívne predstavenia, fotografie a maľby. Made in BY je čerstvý výrobok plný alternatívnej kultúry, ktorá reflektuje najpálčivejšie problémy súčasného Bieloruska.

UTOROK 5.1. 2016

18.00 – Škola disentu / Lessons in Dissent / Wej-kou-čcheng

Matthew Torne, Hongkong, Veľká Británia, 2014, 101 min., kantonsky (české titulky)

V uliciach rušného Hongkongu sa mladí študenti rozhodli bojovať za demokraciu. Vláda totiž chce v roku 2012 rozšíriť vyučovanie občianskej náuky s cieľom vštepiť študentom čínsky nacionalizmus. Študenti tak môžu získať lepšiu známku, ak budú napríklad plakať pri vztyčovaní čínskej vlajky. Stredoškoláci Joshua Wong a Ma Jai sa preto každý po svojom rozhodnú protestovať. Zatiaľ čo Joshua zakladá študentskú skupinu Scholarism, ktorej význam narastá úmerne s tým, ako sa z Joshuu stáva mediálna hviezda, Ma volí radikálnejšiu cestu ilegálnych akcií. Film sleduje, ako môže za osemnásť mesiacov vzniknúť z iniciatívy niekoľkých mladých ľudí masové prodemokratické hnutie, ktoré zásadným spôsobom otrasie sebaistotou hongkonskej vlády.

 

STREDA 6. 1. 2016

18.00 –  Primáška / First Violinist / Primáška

Paula Ďurinová, Slovensko, 2015, 15 min., slovensky

Barbora Botošová je mladá a talentovaná huslistka. Napriek tomu, že pochádza zo slávnej rómskej hudobníckej rodiny, na talent v krvi sa nespolieha a tvrdo na sebe pracuje. Barbora nás vo filme vpúšťa do svojho sveta hudby, vzťahov, lásky, smútku či radosti. Predstavuje sa nám ako primáška, ktorá udáva tempo nielen vo svojej kapele, ale aj vo svojom živote.

 18.30 – PMR – ako ďalej? / PMR – in the State of Limbo / PMR

Meelis Muhu, Kristina Norman, Estónsko, 2014, 83 min., rusky (české titulky)

Už štvrť storočia existuje na území medzi Moldavskom a Ukrajinou medzinárodne neuznaný štát Podnesterská moldavská republika (PMR). Enkláva, obývaná Moldavcami, Ukrajincami a Rusmi, je formálne stále súčasťou Moldavska, fakticky však jej existencia úplne závisí na protektorovi, Rusku. Dvadsaťjeden rokov stál na čele regiónu autoritársky prezident Igor Smirnov. V roku 2011 však prichádzajú prezidentské voľby a s nimi aj silní opoziční kandidáti. Dokáže niekto zosadiť vládcu z jeho piedestálu? Snímka sleduje priebeh predvolebnej kampane a ukazuje zvláštnosti života na mieste, kde akoby sa zastavil čas. Vitajte v krajine 21. storočia, na ktorej vlajke plápolá hviezda, kosák a kladivo!

ŠTVRTOK 7. 1. 2016

18.00 – Svet podľa Zdenky / The World According to Zdenka / Svet podľa Zdenky

Vladimíra Hradecká, Slovensko, 2015, 15 min., slovensky (anglické titulky)

Krátky dokumentárny portrét rómskej poetky Zdenky Mahajovej ponúka pohľad do jej bohatého vnútorného sveta. Aj prostredníctvom animácie, ktorá dotvára samotný obraz, Zdenka poeticky odpovedá na otázky o živote, strachu a ich vzájomnom prepojení. Vo svojej tvorbe sa snaží nájsť zmysel každého okamihu, pričom odhaľuje prosté tajomstvo, že všetko je tak, ako má byť. A každá radosť a starosť je len ďalšou skúsenosťou, čo nás posúva vpred.

18. 30 – Mňa neumlčia / I Will Not Be Silenced / I Will Not Be Silenced

Judy Rymer, Austrália, 2015, 84 min., anglicky, kiswahilsky (české titulky)

Mladú Austrálčanku Charlotte, ktorá v Nairobi pomáhala v slumoch, v jej dome prepadnú a hromadne znásilnia. Hanbu a šok vystriedava zlosť. Aj napriek odporučeniu ambasády, aby ihneď krajinu opustila, sa Charlotte púšťa do boja. Chce usvedčiť páchateľov a otvoriť tak cestu spravodlivosti nie len pre seba, ale aj pre všetky ďalšie obete. Znásilnenia sú totiž v Keni na bežnom poriadku, no téma zostáva tabu. Charlotte netuší, že ju čaká viac než sedemročné súdne martýrium, v rámci ktorého bude musieť stále dokola popisovať ten otrasný deň. Citlivá kamera sleduje Charlotte niekoľko rokov: vo chvíľach odhodlania, ale i v okamihoch zúfalstva, kedy jej chýba sila pokračovať ďalej.

PIATOK 8. 1. 2016

18.00 – Bojovníci zo severu / Warriors from the North / Krigerne fra Nord

Søren Steen Jespersen, Nasib Farah, Dánsko, Somálsko, 2014, 58 min., arabsky, dánsky, anglicky, holandsky, fínsky, nórsky (české titulky)

V každodennom zhone ich nerozoznáte od bežných obyvateľov, žijú svoj život ako každý iný, no aj napriek tomu raz vezmú do ruky zbraň a idú zabíjať. Desiatky mladých ľudí sa v posledných rokoch pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám. Aké sú ich motívy? Mladý muž pôvodom zo Somálska podáva anonymné svedectvo o tom, ako radikálne hnutie aš-Šabáb regrútuje v Dánsku svojich prívržencov. On sám sa z teroristickej skupiny vymanil. Jeho kamaráti sa ale nechali presvedčiť, že bojovať a zomrieť v mene Alaha predstavuje viac než život vyhnanca v európskej metropole. Ako sa ich cesty končia? A ako sa s osudom svojich zmanipulovaných detí vyrovnávajú ich rodičia?

19.00 – Jednoduché šťastie / Simple Happiness / Jednoduché šťastie

Daniela Meressa Rusnoková, Slovensko, 2014, 30 min., slovensky (anglické titulky)

„Ja som zažil ľudí s mentálnym postihnutím, keď som mal 18-19 rokov, keď sa po revolúcii lámali bariéry, otvárali sa ústavy. Prvýkrát sa rozprávalo, že títo ľudia majú právo existovať vo svete, v ktorom žijeme my. Vtedy som si prvýkrát uvedomil, že sa s tým nejakým spôsobom neviem vysporiadať. A tento film, ktorý som strihal po dvadsiatich rokoch, je tak, ako to Daniela natočila, istým spôsobom zázračný. S hroznou samozrejmosťou ukazuje, že títo ľudia sú schopní existovať v takom svete ako my, tešiť sa z vecí ako my. Potrebujú nejakú mieru podpory a pomoci, ale však na tom je civilizácia postavená a o tom je humanizmus. Silnejší jedinci by mali byť ústretoví a nápomocní ľuďom, ktorí sú slabší alebo v niečom diskvalifikovaní.”

Marek Šulík, strihač filmu

19. 45 – Ťažko uveriteľné / Hard To Believe / Hard To Believe

Ken Stone, USA, 2015, 56 min., anglicky (slovenské titulky)

Vážne vyšetrovanie jedného z najhorších zdravotníckych zločinov našich čias nám predkladá otázku: Ako je možné, že to zaujíma len taký malý počet ľudí? Masové vraždy väzňov svedomia v Číne kvôli predaju ich orgánov zahraničným pacientom – sa nám otvárajú pred očami vďaka osobným príbehom, zahrňujúcim autorove sedemročné vyšetrovanie, priznaním od doktorov a skúmaním faktov. Záhada ostáva: prečo tento zločin dosiaľ nebol zastavený. „Dôležitá, nadčasová a hlboko znepokojujúca výpoveď o jednom z najväčších porušovaní ľudských práv v týchto časoch,” hovorí doktor Arthur Caplan, riaditeľ divízie zdravotnej etiky na Newyorskej univerzite.

21.00 – Cargo 200 / Cargo 200 / Cargo 200

Masha Novikova, Rusko, Ukrajina, 2015, 52 min., rusky, ukrajinsky (slovenské titulky)

Vo vojne na Ukrajine každodenne umierajú ruskí vojaci. Vo vojne, ktorá nie je oficiálne vyhlásená. Ich telá tajne dopravujú do Ruska pod kódom „Cargo 200”. Namiesto pohrebu vojnového hrdinu ich čaká anonymný hrob. Na bojisku nevyhlásenej vojny na Ukrajine zvoní niekomu do hrobu každý deň. Kto sú tí odvedenci, žoldnieri a dôstojníci, ktorí bojujú na Ukrajine za Rusko? Prečo sú ochotní riskovať vlastné životy? Novinárom, ktorí píšu o tajnom pochovávaní ruských vojakov sa vyhrážajú a mená na hroboch vojakov nahradili čísla. Rodiny vojakov, ktorí prežili, zastrašuje tajná služba a neodvážia sa preto prehovoriť.

 SOBOTA 9. 1. 2016

 

 16.00 – Gabrielova reportáž z majstrovstiev sveta vo futbale / Gabriel Reports on the World Cup / Gabriel verslaat het WK

Els van Driel, Holandsko, 2014, 17 min., portugalsky (český dabing)

Keď sa 14-ročný Gabriel dozvedel, že sa budú v jeho krajine konať majstrovstvá sveta vo futbale, mal nesmiernu radosť. Tak isto ako všetci Brazílčania aj on miluje futbal. Netušil však, že vláda začne kvôli výstavbe novej vlakovej trate na prevoz fanúšikov búrať desiatky domov v jeho štvrti, vrátane toho jeho. Aby pomohol zastaviť búranie ďalších domov, rozhodne sa Gabriel bojovať. Začne nakrúcať reportáže a písať blog. „Ak v niečo veríte, musíte za to bojovať a niečo pre to urobiť. Nečakajte na pomoc dospelých,” odkazuje Gabriel.

 

16. 30 – Hrdá napriek chudobe / Sprinkles 4-Ever / Hagelslag 4-ever!

Willem Baptist, Holandsko, 2013, 20 min., holandsky (český dabing)

Aj v bohatom Holandsku žije mnoho rodín na hranici chudoby. 12-ročná Nicky ale dobre vie, že aj s minimom peňazí je možné si zachovať hrdosť. Jej rodičia sú nezamestnaní a nemôžu jej kúpiť, čo by si želala. Ona si však vystačí so šatami zo second handu a s lacným mobilom. S bratom chodia každý týždeň do potravinovej banky po jedlo a nehanbia sa za to. Svojimi vecami dokonca obdarúva ešte chudobnejšie deti a vďaka tomuto aktívnemu prístupu si aj u tých najväčších posmievačov dokáže vybudovať rešpekt.

 17.00 – Vtedy v Bratislave / Back Then In Bratislava / Vtedy v Bratislave

Tereza Križková, Slovensko, 2015, 40 min., slovensky (anglické titulky)

Absolventský film dokumentaristky Terezy Križkovej (VŠMU) rozpráva príbeh dvoch sestier – Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Vychádza z autobiografickej knihy ich matky Žofie Langerovej: Vtedy v Bratislave. Môj život s Oskarom L. Film je osobným príbehom rodiny židovského pôvodu putujúcej dejinami kultúr, ideológií, politických systémov a diktatúr. Je veľkým príbehom žien a ich vnútornej slobody, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Citlivým pohľadom sleduje každodenný život v priereze pohnutej histórie Európy 20. storočia.

17.45 – Stopy v snehu / Tracks in the Snow / Stopy v snehu

 

Slavomír Zrebný, Slovensko, 2015, 52 min., slovensky

Dokumentárny film o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody. Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50-tych rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Film mapuje nielen samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Film analyzuje fenomén pašovania literatúry a objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

19.00 – Návrat do horiaceho domu / Return To a Burning House / Návrat do horiaceho domu

 

Anna Grusková, Slovensko, 2014, 70 min., slovensky, anglicky, nemecky (slovenské titulky)

Dokumentárny film Návrat do horiaceho domu predstavuje život pozoruhodnej ženy Chavivy Reickovej. Prináša nielen množstvo neznámych archívnych materiálov, spomienky pamätníkov a putovanie po Chaviviných stopách na Slovensku, vo Veľkej Británii a v Izraeli, ale predovšetkým príbeh príťažlivej osobnosti, ktorý môže inšpirovať i v súčasnosti. Chaviva pochádzala z chudobných pomerov a aktivizovala sa v mládežníckom sionistickom hnutí HaShomer HaTzair v Banskej Bystrici. Odišla pred fašizmom do Palestíny (dnešný Izrael), kde sa podieľala na vybudovaní kibucu Maanit. Stala sa tiež dobrovoľníčkou Palmachu – elitných jednotiek podzemnej armády židovskej komunity, ktorá usilovala o ukončenie britskej okupácie Palestíny. Napriek tomu vstúpila do britských jednotiek SOE, aby mohla pomáhať prenasledovaným Židom.

20.30 – Čečensko, vojna bez stôp / Chechnya, War without Trace / Tchétchénie, une guerre sans traces

Manon Loizeau, Francúzsko, 2014, 90 min., anglicky, čečensky (české titulky)

Za novými fasádami budov vo vojne zničenom Groznom, alebo v tieni Triedy V. V. Putina, na ktorej prebiehajú pochody oslavujúce narodeniny ruského a čečenského vodcu, sa skrýva utrpenie, bolesť a strach. Čečensku vládne tvrdou rukou už vyše desať rokov Ramzan Kadyrov. On rozhoduje o tom, kto zmizne a kto bude žiť. Jeden z aktivistov vystupujúcich vo filme k tomu dodáva: „Čečensko je Severná Kórea uprostred Ruskej federácie.” O vojne, ktorá za sebou zanechala tisíce mŕtvych a nezvestných, sa v spoločnosti nehovorí. Sugestívne výpovede tých, ktorí márne pátrajú po svojich blízkych, sa vo filme miešajú s pasážami zobrazujúcimi na povrchu vzorne fungujúcu, no vo vnútri nepokojnú a ne

Publikujte tento článok na: