JEDEN SVET – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov opäť v Bardejove

Už piaty krát organizujeme festival dokumentárnych filmov v Bardejove. V čase od 16. do 19. decembra 2010 sa rozbehne kolotoč kvalitných súčasných dokumentov z oblastí celého sveta. Tu je kompletný časový harmonogram všetkých premietaných filmov, s popiskami i miestami premietania. Tento rok premietame na štyroch rôznych miestach po meste.

Všetci ste srdečne vítaní…

Sekcia ZAOSTRENÉ NA IRÁN A AFGANISTAN

IRÁN – Nevyslyšané hlasy / 67 min. / Klub BLACK ROSE / piatok 18.00

Ako sa žije v súčasnom Iráne, kde fundamentalistický šiitský islam, vyžadovaný vládou, predstavuje pre mnoho ľudí základnú prekážku pre získanie vytúženej slobody? Pre učiteľa, nomáda alebo básnika, ktorí vystupujú vo filme, je možnosť žiť bez viery, odlišne interpretovať korán, tancovať verejne s priateľmi či naplňovať svoju predstavu o zmysle života takmer nesplniteľným snom. Okrem kritiky systému si však každý z nich uchováva nádej na spoločenskú zmenu a upozorňuje na to, ako stereotypne môže byť život v Iráne vnímaný zvonku. Spoločne volajú po otvorenej spoločnosti, kde by vedľa seba slobodne a bez obáv z prenasledovania žili rôzne menšiny, sekularisti i ľavicoví intelektuáli.

Zomrieť ukameňovaním / 73 min./ Kaviareň CASTELLA / štvrtok 19.00

Trest smrti ukameňovaním môžu v Iráne dostať ženy a niekedy aj muži, ktorí sa previnili cudzoložstvom, prostitúciou či zabitím v sebaobrane. Advokátka Šadi Sadrová, novinárka Asijeh Aminiová a ďalšie aktivistky za práva žien sa snažia pomáhať ženám, ktoré boli odsúdené k tomuto nehumánnemu, ponižujúcemu a veľmi bolestivému spôsobu popravy. Ich práca je však obtiažna – dôkazy sa iránska vláda vzhľadom na medzinárodnú kritiku snaží ututlať. Film bol ocenený Cenou za mier a spravodlivosť na tohtoročnom festivale Berlinale.

Sekcia POHĽAD SPäŤ

Ako som mal začať 3. Svetovú vojnu / 26 min. / Kaviareň CASTELLA / sobota 20.00

Dokumentárny portrét Karola Noskoviča, aktivistu Konfederácie politických väzňov Slovenska, ktorý bol v mladosti nespravodlivo väznený. Už samotný názov filmu svedčí o tom, do akých rozmerov sa „nafúkol“ skutok mladého človeka. Vymyslené obvinenie, ktoré by za normálnych okolností bolo komické, sa premietlo do mimoriadne prísneho trestu. Prípad Karola Noskoviča je typickým produktom justičných orgánov 50-tych rokov.

Jáchymovské peklo / 26 min. / Kaviareň CASTELLA / sobota 20.30

Svedectvo o otrockej práci politických väzňov v uránových baniach. Filmové rozprávanie sa odvíja od cesty pamätníkov na miesta ich utrpenia. Bývalí politickí väzni v krajine hľadajú stopy, o ktoré by zachytili svoje spomienky. Mnohé z nich však už zmizli, pohltené prírodou. Iné odstránili tí, ktorí nechcú aby sa na ne pamätalo.

Voľne žijúca mládež / 26 min. / Kaviareň CASTELLA / sobota 21.00

Výpoveď speváka Zóny A, Koňýka, o jeho spolupráci s ŠtB zachytáva pokus totalitného režimu kontrolovať život mládeže. Dramaturgicky je dokument hodnotný práve tým, že v ňom prehovorí strana dejinných udalostí, ktorá obyčajne nemá ochotu vypovedať. Aj za ňu však hovorí len „malá ryba“. Viac než o mládeži, či konkrétnej kapele, film vypovedá o povahe tajnej služby a o charaktere československej spoločnosti obdobia osemdesiatych rokov, ktoré charakterizuje určitá dvojtvárnosť. Jej výstižným obrazom je pomoc tajného agenta pri rozmnožovaní materiálov, aké ŠtB konfiškovala.

Sekcia SLOVENSKÝ DOKUMENTÁRNY FILM 2009 / 2010

Arsy – Versy / 23 min. / Kaviareň CASTELLA / sobota 21.30

Životný príbeh matky a jej syna Ľuboša, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou. Svoju životnú energiu spolu s neuveriteľnou dávkou empatie vtesnáva do svojej amatérskej fotografickej a filmovej tvorby. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je jedinečný výskum netopierov. V komunikácií s tvorom otočeným dolu hlavou sa pokúša o maximálne porozumenie medzi človekom a zvieraťom. Oporou v jeho bádaniach i v živote bola Ľubošovi vždy jeho mama. Tá má však dnes cez 70 rokov a tak sa prirodzene obáva o budúcnosť svojho syna. Film bol ocenený na festivaloch dokumentárnych filmov v Toronte a Jihlave, ako aj na ďalších filmových podujatiach.

Cigarety a pesničky / 52 min. / SZUŠ – piatok 16.00 / Kaviareň CASTELLA – piatok 20.30

Hudobný projekt AfterPhurikane Giľa je založený na dlhodobom muzikologickom projekte Jany Belišovej v rómskych osadách na Slovensku. Jana Belišová zozbierala stovky starodávnych rómskych piesní a následne zorganizovala workshop rómskych a nerómskych hudobníkov, ktorí sa pokúsili hudobne spolupracovať. Takto sa zrodil jedinečný multikultúrny projekt. Dokumentárny film zaznamenáva ďalšie týždenné stretnutie spevákov a hudobníkov vo Veľkom Slavkove, ktorí v auguste 2009 v miestnom evanjelickom kostole nahrávali piesne pre CD AfterPhurikane Giľa. Film prináša tejto hudbe nový rozmer reality, humoru a absurdnosti.

Iľja / 30 min. / Kaviareň CASTELLA — sobota 22.00 / SZUŠ – piatok 15.30

Dokument o Iľjovi Zeljenkovi, jednej z najzaujímavejších osobností slovenskej hudobnej scény 20. storočia, autorovi symfonických skladieb, opier, ale aj skladieb pre sólové nástroje. Zeljenka nie je len netradičný autor seriálnej hudby, ale aj autorom filmovej hudby. Na svojom konte má viac ako 100 filmov. Bol dvorným skladateľom Štefana Uhera, spolupracoval s Eduardom Grečnerom alebo Martinom Slivkom. Ostrochovského dokument prichádza dva roky po smrti tohto výnimočného skladateľa, ktorý o sebe hovoril, že na jeho názory a štýl života je Bratislava príliš malé mesto.

Sekcia ZNÁŠANLIVÍ / NEZNÁŠANLIVÍ

Biely teror / 90 min. a anglické titulky / Klub BLACK ROSE / sobota 18.00

Režisérovi Danielovi Schweizerovi sa vďaka pozícii nekritizujúceho pozorovateľa podarilo natáčať s priaznivcami a predstaviteľmi neonacistov. Stretol sa napríklad s najväčším švédskym výrobcom propagandistických šotov, kde sa striedajú zábery likvidácie Židov v koncentračných táboroch s koncertmi skinheadských kapiel. Čo sa môže na prvý pohľad javiť ako ústupok režiséra, je účinnou taktikou, ako sa dostať do blízkosti egocentrických fanatikov, ktorí nepochybujú o svojej pravde. Schweizer vo filme varuje, že „naši miestni náckovia“ sú organizovaná, medzinárodne prepojená a početná subkultúra.

Nenávisť v krvi / 51 min. / Kaviareň CASTELLA / piatok 22.00

Snímka sa prostredníctvom rozhovorov s členmi rôznych srbských neonacistických frakcií a ich oponentmi snaží poodhaliť dôvody, prečo toľko mladých ľudí v Srbsku prepadlo ideám fašizmu a nacionalizmu. Veľmi populárny medzi mladými priaznivcami krajnej pravice je bývalý pravoslávny biskup Nikolaj Velimirovič, ktorý nešetrí nenávistnými výrokmi na adresu príslušníkov sexuálnych menšín či Židov. Podľa neho Židia môžu nielen za smrť Krista, ale dokonca aj za bombardovanie Srbska v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Na sarajevskom filmovom festivale získal tento dokument Cenu ľudských práv.

Vodca má vždy pravdu / 43 min. / Kaviareň CASTELLA – piatok 18.00 / piatok 20.00

Výchova k nacionalizmu, nenávisti a poslušnosti. Tak vyzerajú prezidentom financované letné tábory v Gruzínsku, ktorých sa od roku 2005 zúčastnilo už sto tisíc chlapcov a dievčat. Vodcovia, oddieloví vedúci, pripomínajú svojim zverencom krivdy, ku ktorým došlo počas vojny v Abcházsku a Osetsku, sugestívne prednášky a divadelné hry predstavujú emocionálny nátlak, upevňujúci v „pešiakoch“ túžbu po pomste. Režisérka Salome Jashiová ukazuje, aká nekonečná môže byť vojna, keď je živená silným nacionalizmom.

Sekcia MÁTE PRÁVO VEDIEŤ

Desať podmienok lásky / 53 min. / Kaviareň CASTELLA / nedeľa 17.00

Hlavnou postavou časozberného dokumentu o „najväčšej nočnej more Číny“ je šesťdesiattri ročná politická aktivistka za ľudské práva a prezidentka Svetového ujgurského kongresu, Rebija Kadírová. V polovici 90. rokov sa stala siedmym najbohatším človekom v Číne a súčasne pracovala ako poradkyňa vlády. Do nemilosti upadla po tom, čo otvorene kritizovala čínsku politiku vo Východnom Turkestane, ktorí Číňania okupujú od roku 1949. Šesť rokov bola väznená, prežila pokus o atentát, zo súčasného exilu v USA však naďalej pokračuje v kritike Číny za porušovanie ľudských práv Ujgurov.

Chemo / 58 min. / Poľsko – slovenský Dom / sobota 17.00

„Niekto má obyčajnú chrípku a tá naša je iba vážna“. Aj takto premýšľajú o svojej chorobe pacienti varšavskej onkologickej kliniky. V nemocnici si krátia čas rozhovormi o obľúbených jedlách, svadobných šatách, ale aj o vtieravých myšlienkach na samovraždu. Hľadíme do tváre optimistickej matky päťmesačného chlapčeka, sympatickej predavačke zeleniny i tehotnej žene, ktorú čaká amputácia prsníka. Fascinujúcim dialógom, ktorých nenápadným svedkom sa stáva kamera, nechýba humor a irónia. Intímna snímka skúseného poľského režiséra Pawla Łozińského pozbierala niekoľko ocenení, okrem iného aj na krakovskom filmovom festivale a nemeckom DOK Leipzig.

Siroty z Rangúnu / 45 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia / Klub BLACK ROSE – piatok 19.15

Mohutný cyklón Nargis, ktorý sa prehnal Barmou 3. mája 2008, zanechal desiatky tisíc detí bez domova i rodičov. Veľmi silná snímka natočená dvoma odvážnymi kameramanmi z exilovej organizácie Democratic Voices of Burma je jedným z mála svedectiev o priebehu a následkoch katastrofy, kedy vládnuca vojenská junta zakázala vstup zahraničným humanitárnym pracovníkom do krajiny z obavy, že by prítomnosť cudzincov obmedzila jej moc. Jeden z reportérov bol kvôli natočeniu filmu zatknutý a odsúdený k trinástim rokom väzenia.

Sekcia BOHATSTVO CHUDOBNÝCH

Divadlo bez domova / 60 min. / SZUŠ / piatok 14.30

Divadlo bez domova je projektom Patrika Krebsa, jeho manželky Ursuly Kovalyk a ďalších priateľov a spriaznených ľudí v Bratislave. Dlhý proces prípravy umožňuje hercom – bezdomovcom – spoznať úplne iný svet, na aký boli doteraz zvyknutí, zažiť inú kultúru a jazyk, ale najmä oslobodiť sa od ťažkostí a predsudkov, ktorým vždy museli čeliť. Divadlo im dáva šancu na osobnostný rast a umožňuje im začleniť sa do „normálnej“ spoločnosti.

Hlad / 90 min. / Poľsko – slovenský Dom / sobota 18.00

Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globálne otepľovanie a dopyt po surovinách. Svet počiatku 21. storočia sa dramaticky mení a to tak, aby vyhovoval predovšetkým potrebám bohatých. V chudobných krajinách sa však naďalej zhoršuje už i tak biedna životná úroveň. Na Haiti jedia ľudia koláče z blata, výrub amazonských pralesov v Brazílii zhoršuje obdobia sucha v subsaharskej Afrike a Masajovia v Keni bez dažďovej vody hladujú. V Indii zase tisíce farmárov uverili krásnym snom o geneticky modifikovanej ryži a vrhli sa do propagovaného experimentu. Keď však nezaprší, nezožnú ani to, čo mali predtým.

Nevítaní / 95 min. / Kaviareň CASTELLA / nedeľa 19.00

Päticu hlavných postáv, ktoré sa narodili s vážnym postihnutím a boli odmietnuté vlastnými rodičmi, sledoval režisér Tomáš Škrdlant neuveriteľných dvadsať rokov. Od doby, kedy boli v duchu komunistickej doktríny zatvorené v ústavoch s prísnym zákazom kontaktu s „normálnou“ spoločnosťou až do súčasnosti, kedy si väčšina z nich založila vlastné rodiny. Intímny a nesmierne citlivý dokument rozhodne nie je smutnou ukážkou nešťastných osudov, ale naopak povzbudivým svedectvom o tom, čo všetko dokáže zvládnuť hendikepovaný človek so silnou vôľou. Film získal Cenu Pavla Kouteckého za najlepší český dokument.

Sekcia STRETY A STRETNUTIA KULTÚR

Legenda o vtáčom vajci / 57 min. / Kaviareň CASTELLA / nedeľa 16.00

Pútavá reportáž zo zeme, kde sa mieša ľudová mágia, pohanské zvyky a pravoslávie, je prvým dielom tetralógie Polarion o zabudnutých severských národoch žijúcich v európskej časti Ruskej federácie. Dokument sa opiera o legendu o skamenelom vtáčom vajci – srdci šamana, ktorý bojoval proti pravoslávnej misii. Toto srdce sa stratilo a jeho objavenie by znamenalo veľkú nádej pre celý národ. Stačí však mať oči otvorené, pretože srdce sa dá nájsť všade. Kúzlo bájok a súžitie so starými legendami, ktoré hovoria, že ľudský život sa nikdy nemôže prepadnúť do absolútneho nešťastia, dodávajú dokumentu silu meditácie.

Taqwacore: zrod islamského punku / 87 min./ Kaviareň CASTELLA – piatok 19.00 / Klub BLACK ROSE – sobota 19.30

Hudba bez ideológie, ponúkajúca autonómiu a priestor k vlastnému vyjadreniu. Tak vníma punkrock skupina mladých moslimov a moslimiek, tvoriacich niekoľko rôznych kapiel. Väčšinu z nich oslovila kniha Michaela Muhammada Knighta „The Taqwacores, punkový manifest“. Knight, konvertovaný moslim, a jeho priatelia zo skupiny The Kominas zorganizujú turné po amerických veľkomestách a neskôr koncertujú aj v Pakistane, kde sa snažia punkrock a vlastnú interpretáciu Koránu priblížiť tamojším moslimom.

Sekcia JEDEN SVET DEŤOM

Neviditeľné dievčatá / 40 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia

Maria, Maiken a Silan v škole nikdy nepatrili medzi triedne obľúbenkyňe. Kvôli svojej hanblivosti sa vždy stránili kolektívu a nájsť si kamarátku pre ne bola neprekonateľná prekážka. V triede si často pripadajú, akoby boli pre ostatných neviditeľné. Najlepšie sa cítia v koži svojich postáv v interaktívnej počítačovej animácii, kde sa môžu navzájom zveriť so svojimi problémami – s osamelosťou a šikanou v škole. Všetky tri ale dobre vedia, že svoje problémy nevyriešia útekom do umelého sveta imaginárnych postáv, ale tým, že sa im dokážu v reálnom živote postaviť čelom.

Syawai – chlapec zo Sumatry / 17 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia

26. decembra 2004 sa cez indonézsky ostrov Sumatra prehnala ničivá vlna tsunami. Medzi státisícmi obetí bola aj matka a dve sestry dvanásťročného Syawala. Ten sa spoločne so svojím otcom snaží na hrozný deň zabudnúť. Svoje traumatické zážitky verne zachytáva jednoduchými, vo filme animovanými, kresbami, z ktorých je zrejmé, aké veľké mal šťastie, že túto katastrofu prežil. Napriek všetkému Syawal na more nezanevrel a vždy, keď ho niečo trápi, si ide zaplávať.

Tučniaci v ohrození / 9 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia

Pod vplyvom globálneho otepľovania došlo k roztopeniu antarktického ľadovca a tučniakom nezostávalo nič iné než sa poobzerať po inej zemi. Vysnívanou destináciou sa vďaka pohľadnici so zasneženými vrcholkami Álp pre jedného z nich stalo Švajčiarsko. Neoblomný colník však odmieta tučniaka do krajiny vpustiť. Ten sa ale nevzdáva a neváha použiť najrôznejšie dômyselné triky. Úsmevná snímka kombinuje animáciu s hraným filmom a okrem iného tiež pripomína, ako často sa predstavy o vysnívanej krajine môžu rozchádzať s realitou.

Sekcia ZELENÉ VÝZVY

Zem bez ľudí / 52 min. / Kaviareň CASTELLA / nedeľa 18.00

Tanzánsky národný park Serengeti je považovaný za vzorný príklad starostlivosti človeka o divokú prírodu. Menej sa už vie, že na územie parku o rozlohe Belgicka nesmú vkročiť jeho pôvodní obyvatelia, Masajovia. Dôvod? Ironicky povedané, Masajovia by turistom bránili vo výhľade na slony, levy a zebry. Lov zveri je Masajom tiež prísne zakázaný, zatiaľ čo turisti si za tučný poplatok môžu loviť prakticky čokoľvek. Film na smutnom osude Masajov ukazuje, ako môžu západné predstavy o ochrane a turistickom využití divokej prírody negatívne ovplyvniť život pôvodných obyvateľov, ktorí s ňou po stáročia žili v úplnej harmónii.

Sekcia JEDEN SVET PRE ŠKOLY

Biele holubice / 28 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia

Po 30 rokoch vojen zápasí Afganistan s mnohými problémami. Film slovenskej režisérky afganského pôvodu ponúka pohľad na chudobu, nedostatok vzdelania, zlú zdravotnú situáciu či postavenie žien cez nádejné príbehy afganských dievčat a žien. Spoznávame príbeh dievčatka, ktoré sa živilo zberom papiera na kábulských uliciach a teraz navštevuje školu, vedenú miestnou organizáciou. Na osudoch mladých pôrodných asistentiek sledujeme postupné zlepšovanie zdravotnej starostlivosti. Dievčatá, navštevujúce vidiecku školu Bibi Khadeja, sa zverujú so svojimi snami a ambíciami. A tvorivé dielne pre ženy ukazujú možnosť ako zápasiť s diskrimináciou.

Skrytý Betlehem / 29 min. / Poľsko – slovenský Dom – štvrtok,piatok dopoludnia / Kaviareň CASTELLA – piatok 21.30 / SZUŠ – piatok 14.00

Každý rok si pripomíname Betlehem, keď oslavujeme Vianoce a spievame koledy. Ale k Betlehemu sa viaže aj iný príbeh, ktorý sa odohráva v súčasnosti a za viac ako 7,5 metrov vysokým múrom. Medzinárodný súd v Haagu rozhodol, že múr sa musí zbúrať, no napriek tomu sa buduje ďalej. Film nám priblíži život v Betleheme a susediacom Hebrone prostredníctvom výpovedí miestnych ľudí, predstaviteľov kresťanskej komunity, aktivistov z rôznych krajín aj bývalého izraelského vojaka.

ZMENA PROGRAMU VŠAK VYHRADENÁ / JEDEN FILM JEDNO EURO / PERMANENTKA NA FESTIVAL 5 EURO — môžete zohnať v Kníhkupectve Radosť

Publikujte tento článok na:
Filed under: Články