JEDEN SVET – FESTIVAL BEZ MASIEK

11. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vám prináša filmy bez obalu a hrdinov bez masiek. Naši hrdinovia sú z mäsa a kostí a tým sú veľmi zraniteľní – nechráni ich ani mejkap, ani silikón, ani trójsky kôň. V dokumentárnych filmoch o ľudských právach, globálnych problémoch, ekológii a stretoch a stretnutiach kultúr vám vyrozprávajú absolútne skutočné príbehy, po zhliadnutí ktorých určite nebudete mať pocit, že ste videli len obal.

Okrem Bratislavy sa 11. ročník festivalu Jeden svet koná v ďalších 15 mestách Slovenska — v rámci prehliadky Jeden svet v regiónoch do konca januára nasledujúceho roka — ako aj neskôr, v ďalších 14 mestách, v rámci menších Ozvien Jedného sveta.

Partnerské podujatie festivalu Jeden svět v Českej republike na Slovensku od roku 2000 organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Generálnym partnerom slovenskej prehliadky je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Záštitu nad festivalom prebrala predsedníčka vlády SR, Iveta Radičová.

Nositeľmi najsilnejších príbehov v tohtoročných festivalových sekciách sú hrdinovia, cez svedectvá ktorých sa dozviete nové, objavné, ale často aj zarážajúce či alarmujúce informácie. Títo hrdinovia nenosia masky a občas majú aj kruhy pod očami. Ale keď vyjdete z kina, určite nebudete mať pocit, že ste videli len mejkap.

Máte právo vedieť — vlajková loď festivalu, na ktorej sa každoročne plavia Hrdinovia i za cenu života. Každý sám za seba vyrozpráva príbeh o krajine, v ktorej niečo nie je „s kostolným poriadkom“, príbeh plný často márneho boja, strát a utrpenia, ktorý sa nesmie ignorovať, pretože ním bojujú za práva a lepší život v krajinách, ako je Čína, Barma, Rusko či Kuba.

Filmy: Desať podmienok lásky / Chemo / Siroty z Rangúnu

Zelené výzvy – v sekcii o vode, odpade, rope, rybách, smogu, turizme, globálnych problémoch a najmä o hrdinstve jednotlivcov vám Ekohrdinovia z rôznych kútov sveta svojimi očami predstavia niekoľko problémov, nad ktorými sa oplatí zamyslieť už dnes.

Film: Zem bez ľudí

Hlavný sponzor sekcie Zelené výzvy je EkoFond, n.f. a jeho zriaďovateľ Slovenský plynárenský priemysel , a.s.

Zaostrené na Irán a Afganistan — sekcia, ktorá sa každý rok zameriava na niektorú z rozporuplných krajín sveta, tento krát prinesie veľmi rôznorodé príbehy práve z Iránu a Afganistanu, príbehy Hrdinov na ostrí noža.

Filmy: Irán – nevypočuté hlasy / Zomrieť ukameňovaním

Pohľad späť – filmy o (ne)ďalekej histórii, prostredníctvom ktorej dokážeme lepšie pochopiť veci, ktoré sa dejú dnes. Obzrite sa spoločne s našimi Retrohrdinami späť, aby ste zajtra nenarazili.

Filmy: Ako som mal začať 3. svetovú vojnu / Jáchymovské peklo / Voľne žijúca mládež

Bohatstvo chudobných – sekcia venovaná problematike chudoby a sociálnych neistôt vo svete, ale aj Hrdinom z periférií, ktorí žijú na Slovensku.

Filmy: Hlad / Divadlo bez domova / Nevítaní

Sekcia Bohatstvo chudobných bola podporená v rámci Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (2010) zo zdrojov EU a štátneho rozpočtu SR.

Znášanliví / Neznášanliví — portréty nacionalistov a extrémistov sú zdvihnutým varovným prstom, že ide o organizovanú, medzinárodne prepojenú a početnú subkultúru Antihrdinov, ktorej treba venovať pozornosť.

Filmy: Biely teror / Nenávisť v krvi /Vodca má vždy pravdu

Strety a stretnutia kultúr – tradičná festivalová sekcia prináša filmy, pri ktorých môžete žasnúť nad tým, že na zemi sú ešte stále miesta, kde ľudia (Etnohrdinovia) veria starým legendám, zbierajú úrodu tak ako pred tisíc rokmi, alebo tancujú na hudbu svojich dávnych predkov.

Filmy: Legenda o vtáčom vajci / Taqwacore: zrod islamského punku /

Slovenský dokumentárny film 2009/2010 – už po tretíkrát premietneme najnovšie filmy o Hrdinoch z našej štvrte, tematicky špecifikované ako diela so spoločenským a sociálnym rozmerom.

Filmy: Arsy Versy / Cigarety a pesničky / Ilja

Publikujte tento článok na:
Filed under: Články, JEDEN SVET