JEDEN SVET 09 V ZOZNAME PREMIETANÝCH FILMOV

Filmový festival JEDEN SVET aj tento rok u nás v podobe 22 filmov, ktoré budeme premietať v bardejovskej Art Caffe Gallery od štvrtkovek 18-tej hodiny….

FILMOVÝ FESTIVAL JEDEN SVET

Bardejov 10. až 13. decembra 2009 v Art Caffe Gallery

ZOZNAM PREMIETANÝCH FILMOV

Sekcia 20 ROKOV DEMOKRACIE VO FILME

Jeden deň v ľudovodemokratickom Poľsku / Jeden dzien w PRLMaciej Janusz Drygas / Poľsko / 2005 / 59 min. / české titl.

Je 27. septembra 1962. Ranná relácia v rozhlase nabáda k rozcvičke a ľudia sa ponáhľajú do práce. Žiaci v laviciach počúvajú výklad súdruhov učiteľov, ich rodičia pracujú vo fabrike. V centre mesta našla inšpekcia predavačke z oddelenie spodnej bielizne dvoje silonky v kabelke. Objekt sledovaný tajnou službou si v obchode na rohu kúpil liter mlieka a chlieb. Režisérovi dokumentu sa prostredníctvom archívnych filmových, rozhlasových a policajných materiálov podarilo zrekonštruovať jeden z obyčajných dní v komunistickom Poľsku. Vtipná „tesilová“ nostalgia i mrazivá spomienka na „Veľkého brata“.

Maďarská národná /

Dübörög a Nemzetirock Bori Kriza / Maďarsko / 2007 / 70 min. / české titl.

Romantické násilie – to je názov populárnej maďarskej kapely, ktorá hrá tzv. nacionálny rok, štýl hudby miešajúcej sa s folkom a hlásajúci krajne pravicové ideály. Komunita skalných fanúšikov, ktorá je na Romantické násilie napojená, sa skladá zo skinheadov, folkárov, futbalových fanúšikov i vysokoškoláčiek. Spája ich nenávisť voči Židom a túžba po obnovení „veľkého Uhorska“. Mrazivé výpovede inteligentných fanúšikov naznačujú, že radikalizmus, ktorý má miesto v médiách aj v školstve, sa ľahko šíri vo všetkých vrstvách spoločnosti.

Sekcia DOBA KRÍZOVÁ

Jadrový comeback /

The Nuclear Comeback Justin Pemberton / Nový Zéland / 2007 / 75 min. / české titl. / anglicky

Priaznivci jadrovej energie upozorňujú na to, že v dobe rozsiahlych klimatických zmien je nespornou výhodou tejto energie, že neprodukuje emisie uhlíka. Odporcovia jadra naopak varujú, že stále nemáme trvalé úložisko obrovského množstva jadrového odpadu, že elektrárne sú ideálnym cieľom pre teroristov a že rozvoj jadrovej energetiky môže viesť k výrobe jadrových zbraní. Režisér filmu sa vydal na cestu okolo sveta, aby navštívil najvýznamnejšie jadrové elektrárne vrátane Černobyľu a hľadal argumenty za jadrovú energetiku i proti nej.

Ropná apokalypsa? / PetroApocalypse Now? Andrew Evans / Veľká Británia / 2008 / 48 min. / české titl. / anglicky

Musíme sa naučiť zatočiť s ropou skôr, než ropa zatočí s nami. To je ústredný motív dokumentu bilancujúceho súčasný stav, kedy je ľudstvo neodmysliteľne závislé na ropných zdrojoch. Režisér ukazuje rozpor medzi oficiálnymi prehláseniami ropných magnátov a nezávislými prognózami, ktoré varujú pred vyťažením „čierneho zlata“ omnoho skôr. Znepokojujúci dokument ukazuje na výpovediach expertov z oblasti geológie, ekonomiky, politiky a priemyslu, že by sme mali začať konať… Nejde pritom len o zníženie spotreby a šetrenie zdrojov, ale predovšetkým o hľadanie alternatívnych zdrojov výroby energie.

Sekcia HOLOKAUST: ZABÚDAŤ (NIE) JE ĽUDSKÉ

Sedem svetiel / Sedm svetel Olga Sommerová / ČR / 2008 / 57 min. / česky

Režisérka Olga Sommerová sa vo svojej práci dlhodobo zameriava na osudy a svedectvo žien. V jej novom dokumente vystupuje sedem židovských pamätníčok, ktoré pred kamerou oživujú spomienky na holokaust a druhú svetovú vojnu. Každá z nich sa zveruje s vlastným „návodom“ ako prežiť nacistický režim. Sila výpovedí je o to väčšia, že hlavné hrdinky upozorňujú na nebezpečné správanie súčasníkov, ktorí sa verejne hlásia k myšlienkam nacizmu a nacionalizmu.

Sekcia AFRIKA ALL INCLUSIVE!

Opatrné zbližovanie / Syntoniser

German Reyes / Španielsko / 2008 / 75 min. / čes. titl.

Dlhé roky bola občianska vojna v stredoafrickom Burundi na okraji záujmu médií a humanitárnych organizácií. Korene konfliktu sú podobné ako v susednej Rwande – nerovnoprávne postavenie kmeňov Hutuov a Tutsiov. Hutuskí utečenci v Tanzánii vytvorili ozbrojenú frakciu Frontu národného oslobodenia (FNL), ktorá pokračovala v bojoch až do minulého roka, kedy bolo po pätnástich rokoch vyhlásené prímerie. Dokument približuje na životných príbehoch troch mladíkov, bývalých členov FNL, kontext cezhraničných konfliktov v afrických krajinách, ako aj spornú úlohu OSN a Svetovej banky v zmierovacom procese.

Otroci / Slavar — en animerad dokumentär

Hanna Heilborn, David Aronowitsch / Švédsko, Dánsko, Nórsko / 2008 / 15 min. / české titl.

Základom tohto nesmierne pôsobivého animovaného dokumentu je autentický záznam výpovedí, ktoré poskytli dve deti po svojom oslobodení z otroctva v roku 2003. Takmer 20 rokov trvajúca občianska vojna v Sudáne sa chýlila ku koncu. Keď malo sudánske dievčatko Abouk päť rokov, do jeho dediny prišli členovia vojenských jednotiek podporovaných vládou a zabili mu rodičov. Abouk odviezli do tábora, kde slúžila ako otrokyňa. Podarilo sa jej prežiť podobne ako sedemročnému Machiekovi. Dnes už obaja študujú a snažia sa naplniť svoje sny.

Sekcia SLOVENSKÝ DOKUMENTÁRNY FILM 2008/09

Cesta Magdalény Robinsonovej / The Journey of Magdalena Robinson Marek Šulík / SR / 2008 / 40 min. /anglické titl./ slovensky

Slovenská fotografka Magdaléna Robinsonová počas ľudáckeho Slovenského štátu stratila rodičov a prežila utrpenie koncentračných táborov. Po desaťročiach s hrôzou sleduje opätovný záujem časti slovenskej verejnosti o ľudácke myšlienky a adoráciu politických predstaviteľov Slovenského štátu. Pýta sa, aký zmysel malo utrpenie obetí nacizmu, ak spoločnosť ostáva nepoučená. Prostredníctvom dokumentu sprostredkúva svoje trpké svedectvo, i keď sama pochybuje o zmysluplnosti tohto konania. Dokument je reakciou na relativizáciu fašistických zločinov.

Ježiš je normálny! /

Tereza Nvotová / ČR,SR / 66 min. / 2008 / angl. titl. / česky, slovensky

Režijný debut mladej herečky Terezy Nvotovej (Tango s komármi, Kuličky) sa zaoberá poňatím viery, manipuláciou a výchovou detí v kontroverzných kresťanských skupinách. Režisérka mala jedinečnú príležitosť preniknúť do vnútra Triumfálneho centra viery a vo filme použila unikátne zábery z ich výročnej Konferencie viery a ohňa. Vo filme skúma, kde končí hranica slobody vyznania a kde začína nebezpečná manipulácia.

Koliba Zuzana Piussi / SR / 2009 / 44 min. / slovensky

Režisérka Zuzana Piussi v hlavnej úlohe dokumentárnej detektívky o osudoch slovenského filmu. Cestou do kopca nad Bratislavou, kde kedysi sídlili ateliéry Slovenského filmu Koliba, zjavuje fragmenty rozporuplných právd, absurdných poloprávd a utajovaných lží o rozpade a rozkradnutí „rodinného striebra“ – slovenského filmu. Prvý pokus o analytickejšie zmapovanie problému, ktorý už roky ostáva z hľadiska slovenskej kultúry nezodpovedaný.

Sekcia GIRL POWER

Futbalistky z Kábulu / Afghan Girls Can Kick

Bahareh Hosseini / Afganistan / 2007 / 50 min. / české titl.

Členky afganskej ženskej futbalovej reprezentácie svojou usilovnosťou a pravidelným tréningom dokázali premeniť svoje nadšenie z hry v historický úspech, kedy na turnaji ženských futbalových družstiev v Pakistane nečakane postúpili až do finále. Ešte pred desiatimi rokmi by o niečom podobnom mohli len snívať. Prostredníctvom archívnych záberov a rozhovorov s dievčatami film pripomína, že v období vlády Talibanu bolo afganským ženám zakázané vzdelávať sa, používať kozmetiku, smiať sa nahlas na verejnosti či športovať.

Zahnať diabla do pekla / Pray the Devil Back to Hell

Gini Reticker / USA / 2008 / 72 min. / české titl.

Pozoruhodný príbeh o veľkej odvahe liberijských moslimských a kresťanských žien, ktoré sa bez ohľadu na vyznanie rozhodli spoločne zasadiť o ukončenie krvavej občianskej vojny a do krajiny v troskách opäť zaviesť mier. Mozaika osobných výpovedí žien najrôznejších profesií popisuje historické udalosti, ktoré ukončili štrnásť rokov bojov. Ženy svojimi dlhodobými nenásilnými, avšak dôraznými protestmi a spoluprácou presvedčivo ukázali, že spontánny aktivizmus môže zmeniť históriu národa.

Sekcia MÁTE PRÁVO VEDIEŤ

Barmský VJ / Burma VJ — Reporting from a Closed Country

Anders Ostergaard / Dánsko / 2008 / 84 min. / české titl.

V roku 1988 bol Joshua ako malý chlapec svedkom brutálneho zásahu barmskej vojenskej junty proti demonštrantom, počas ktorého zomrelo viac než tritisíc ľudí. Takmer o 20 rokov neskôr, v septembri 2007, sa Joshua, vyzbrojený malou kamerou a mobilným telefónom, spoločne s troma desiatkami ďalších odvážnych mladých Barmčanov z organizácie Democratic Voice of Burma, rozhodol podrobne zachytiť protivládne demonštrácie a ich surové potlačenie. Ich zábery dramatických udalostí sa objavili v spravodajstve všetkých významných svetových médií ako jediné svedectvo toho, čo sa v Barme dialo. Strhujúci dokument, ocenený na dokumentárnych festivaloch v Kodani a Amsterdame, ukazuje nepopierateľný význam nezávislých médií v boji proti totalitnej moci.

Príbehy z Jodoku / Yodok Stories

Andrzej Fidyk / Nórsko, Poľsko / 2008 / 83 min. / české titl.

Ako sa dajú dokumentárne zachytiť brutality páchané v novodobých koncentračných táboroch, v ktorých trpia desaťtisíce severokórejských politických väzňov? Významný poľský režisér Andrzej Fidyk našiel originálny a nesmierne efektný spôsob, ako skĺbiť dokumentárnu výpoveď o zločinoch proti ľudskosti so znepokojujúcim umeleckým stvárnením. Presvedčil divadelného režiséra Jung Sung Sana, ktorý v roku 1994 utiekol z koncentračného tábora Jodok cez hranice do Južnej Kórei, aby naštudoval muzikál verne zachytcujúci otrasné praktiky v tábore.

Smrtiace polia / Killing Fields Victor Burgos / Uruguay / 2009 / 13 min. / slovenské titl. / anglicky, španielsky

Film odhaľuje skutočnú cenu pestovania sóje v Južnej Amerike, určenej na kŕmenie sliepok, dobytku a ošípaných v Európe. Skrytá niť skazy sa ťahá z priemyselných veľkochovov v EÚ až do lesov Južnej Ameriky, kde rozsiahle sójové plantáže vytláčajú prirodzené ekosystémy a zhoršujú klimatické zmeny. Tisíce ľudí sú vyháňané z ich pozemkov, čím strácajú možnosť dopestovať si vlastnú potravu. Veľká časť sóje je geneticky modifikovaná a masívne zvyšuje používanie pesticídov, ktoré spôsobujú otravu pre miestne komunity, vodné zdroje a prírodu.

Svedectvo z Tibetu / Undercover in Tibet

Jezza Neumann / Veľká Británia / 2008 / 48 min. / české titl.

Reportér Tash Despa nakrúcal tri mesiace v utajení v Tibete, v krajine, z ktorej pred desiatimi rokmi utiekol cez hory do Indie a usadil sa vo Veľkej Británii. Natáčanie prebiehalo pomocou skrytých kamier a infrakamier, muži a ženy vystupovali zahalení, so skreslenými hlasmi. Výsledky reportáže sú otrasné: odporcovia režimu sú mučení, ženy sterilizované; nomádsky život Tibeťanov skončil konfiškáciou majetku a vykázaním do rezervácií. Dokument je alarmujúcim pripomenutím, že mladá tibetská generácia predstavuje silný zdroj latentného odporu, ktorý by mohol prerásť do násilného konfliktu.

Sekcia STRETY A STRETNUTIA KULTÚR

Čierne srdcia (…zem nie je guľatá) / Černá srdce (…zem není kulatá) Břetislav Rychlík, Monika Rychlíková / ČR / 2008 / 86 min. / české titl.

Príbehy štyroch rómskych rodín z krajín Višegrádskej štvorky, ktoré sa odohrávajú v slovenskej osade, na maďarskom vidieku či v českých a poľských mestách, spája niekoľko dôležitých charakteristík. Tradícia, rodinná súdržnosť a viera v Boha sú pre všetkých aktérov rovnako dôležité ako láska k hudbe a deťom. Dokument približuje rómsku kultúru a mentalitu etnika, ktoré si zakladá na svojej histórii a zároveň trochu s obavami hľadí do budúcnosti, v ktorej by splývanie kultúr mohlo ohroziť jeho autenticitu.

Mesto Rómov / La Cité des Roms Frédéric Castaignede / Francúzsko / 2008 / 97 min. / české titl.

Angel Jichaljev, aktivista a vysokoškolský študent pedagogiky, každý deň na svitaní prechádza rómskym getom v bulharskom meste Sliven, aby prebudil chlapcov a dievčatá, ktorých odváža do školy v centre mesta. Desegregačný plán totiž počíta s postupným začleňovaním rómskych detí do tried medzi ostatné bulharské deti. Dokument predkladá informácie o spolužití dvoch etnických skupín nevtieravým, avšak naliehavým spôsobom.

Úprimný na 99 % / 99% Aerlig Rune Denstad Langlo / Nórsko / 2008 / 70 min. / české titl.

Amina, Emir, Haji a Assad sú každý úplne iný, ale napriek tomu majú mnoho spoločného. Založili hip-hopovú formáciu nazvanú „Spojené menšiny“, ktorá odkazuje na skutočnosť, že i keď všetci žijú v nórskom Osle, ani jeden z nich sa tam nenarodil. Amina pochádza z Ugandy, Assad z Pakistanu, Haji z Iraku a Emir z Bosny. Vo svojich úderných piesňach dávajú naplno priechod svojim nejednoznačným pocitom zo života v Nórsku. I keď je film pretkaný radom atraktívnych hudobných momentov na hranici hip-hopových videoklipov, jeho ťažisko spočíva v intímnych portrétoch členov kapely.

Sekcia JEDEN SVET DEŤOM

Chlapci v ofsajde / Stories on Human Rights: The Final Match Saman Salour / Švajčiarsko / 2008 / 3 min. / franc. titl. / česky

Iránske dievčatká Maryam a Sára sa, inšpirované vzhľadom dvoch žien západného typu v novinovom inzeráte, rozhodnú cestou zo školy zložiť tradičnú šatku z hlavy. Keď narazia na skupinu chlapcov hrajúcich futbal, pýtajú sa samy seba: „Prečo vlastne nemôžeme hrať futbal rovnako ako chlapci?“, i keď vedia, že v tradičnej islamskej spoločnosti je niečo podobné pre ženy nepatričné. Všeobecná deklarácia ľudských práv, ktorou je fiktívny príbeh snímky inšpirovaný, ale zaručuje rovnosť mužov a žien, a preto Maryam so Sárou nakoniec zorganizujú pravý dievčenský futbalový zápas.

Mame ngor — chlapec zo skladky

Simona Risi / Taliansko / 2007 / 15 min. / angl. titl. / česky

Na obriu skládku Mbeubeus privážajú nekonečné kolóny nákladných áut z neďalekého senegalského Dakaru viac než tisíc ton odpadu denne. Napriek obrovskému zápachu, hrozbe infekcie či nebezpečiu zranenia sa týmito odpadkami prehrabujú tisíce chudobných Afričanov, vrátane asi tristo detí. Jeden z nich je aj malý Mame Ngor, ktorý celý deň hľadá medené či hliníkové drôty, aby ich večer predal do zberne. Sníva o tom, že raz bude mať dosť peňazí, aby mohol odcestovať do Európy.

Náramky od Kamar / Quamer — Working to Live

Preeya Nair / India / 2007 / 23 min. / angl. titl. / česky

Hlavnou postavou snímky je jedenásťročná indická dievčina Kamar – veľmi výrečná, bezprostredná a hlavne predčasne dospelá. Namiesto školy či detských hier musí totiž pomáhať v domácnosti a tvrdo pracovať. Spoločne s matkou a mladšími súrodencami zdobí lacné plastové náramky blyšťavými kamienkami. Kamar trápi, že mama jej nedovolí chodiť do školy. Bez jej pomoci by však rodina ťažko prežila. Kamar sa ale svojho sna nevzdáva a každý deň sa modlí, aby jej Allah umožnil naučiť sa čítať a písať.

Publikujte tento článok na:
Filed under: Články, JEDEN SVET