15 NARODENINY alebo JE EŠTE EURÓPA SLOBODNÁ?

v jeden večer si spolu zahralo na jednej verejnej oslave viacero starých punkrockových kapiel pospolu + jedni českí bigbíti…

Prd.

Poďme pekne po poriadkoch, veď už sme v Európe. Poriadok musí byť. I medzi čírovcami i medzi motorkármi i medzi biznismanami. Ešte prejsť detektorom, rozpažiť ruky, vyprázdniť hlavu i všetky vrecká a môžeme ísť. Na staré páky punkrockové. Samozrejme po nejakých dvoch hodinách meškania sme sa všetci mohli pripraviť na prvých Ex-TiP. To bol slušný náter, ale najmä až pri tých posledných 4 piesňach, kedy si ujo zvukár dal do richtungu veci svoje. Niekoľko coverov od Motorhead a asi aj Ramones a ich staré známe hity. Nechýbala show. Alebo showbiznis? Veď na konci celého dáme nejaký sumár.

Všetci mali výdrž, len najväčšiu asi ich mladý bicman. Ten mlátil riadne do bicích i spevu i neskôr, pri iných kapelách, asi aj do nervoch. S fľaškou v ruke potom otravoval Zónu A pri ich koncerte a nie a nie odísť z toho pódia. Sedlák jeden…. ten alkohol.

Na rad prišli Slovenský Raj. Toť po dlhých rokoch parta prišla na pozvanie zašpásovať si recesívnym staropánskym prejavom. Tej recesie a rámusu si užívali asi 15 minút. Na pódiu sa bavili medzi sebou celkom dobre, len škoda, že to nepreniesli aj ostatným.

Ďalší na pľac! Zóna A. Po dlhej dobe som mal možnosť znovu si ich naživo pozrieť a vypočuť. Podľa mňa najlepšia show večera. Na pódiu i pod ním. Či showbiznis? Všelijaké možné, viac i menej hitovkové veci s pripojeným a neodmysliteľným šantením celej kapely, opičkami a tanečkami. Tak i publikum išlo od podlahy. Len jedno som si vysvetliť nevedel. Ako všetci na nich šantili a pritom viacerí z nich ich pri pive riadne sfúkne a pošle niekde… Alebo vedel? Nutno ešte spomenúť, ako jedni mladí chlapi, z jednej mladej kapely, chceli ponúknuť tituly nejakých mladých kapiel ľuďom ostatným tam. Rozložili si svoje krámiky na malom stolíku v rohu. Tešili sa a začali ponúkať. Zrazu prišiel Koňýk, zrušil im stolíček a bolo. Ono miesta na ňom bolo dosť i pre obidvoch…..

Ďalší na pľac! Slobodná Európa. Vskutku veľmi dobrá a energická muzika. Zručne a s nadhľadom. Aj show urobili riadnu. Či showbiznis? Kapela hrala staré i nové songy rovnako dobre a odovzdane. I Sveťo si zaspieval, aj Koňýk prišiel s nimi jednu z čias Paradoxu. Úmyselne až teraz idem prejsť ku Whiskeymu. Lebo ten mi svojim šéfovským, narcistickým vystupovaním nesadol vôbec. Ani do tej party tam, ani na pódium vôbec. Možno by ma to nemalo zaujímať. Veď ani ma to nie, len píšem o mojich dojmoch z koncertu. Niežeby by ma to zaskočilo. Plne som to očákaval. Od kedy „kambekuje“ Slobodka, je to rovnaké. Ten jeho nadmieru sebavedomý prejav typu „aj tak som najväčší boss…“ mi dokáže skaziť všetok zážitok. Aj sa tak stalo.

Ide záchrana pre mňa? Tony a jeho hoši z Garage. Škoda len, že prišli so svojim bigbítom až ako poslední, ďaleko po polnoci. Tým pádom zahrali iba zopár piesní. Všetky piesne (myslím) z Apogea, čo už je slušne starší album. Osobne som čakal nejaké novšie veci. Nevadí. Ten Tony to ale furt vyváži. To je proste King. „ HE….He…. HE….Hm“. Mal množstvo času, aby sa dostatočne na koncert pripravil. Tak to dokonale využil a na pódium už došiel slušne ožratý. A furt a usmieval, medzierka medzi zubami…. He …he. A jeho tanečná sekcia.. To je proste radosť. Tak som nakoniec celkom rozradostený domov kráčal.

A sumár?

15 rokov Slobodnej Európy, 20 rokov Zóny A. Ex-Tip, ten je asi najstarší… Nestarnúci muzikanti, stále ohromná show a zábava. Či showbiznis? Pre mňa skoro žiadny človečenský vstup a úprimnosť. V každom prípade nejaké ideály, názory, úprimný postoj, či nepodliehanie konformnosti….. to som hľadal veľmi ťažko v ten večer. Že by to vždy platilo iba pre začínajúce kapely, ktoré ešte v niečo veria a dávajú to najavo? Že by to vždy postupne odchádzalo vekom? Podľa mňa Nie. Výnimky potvrdzujú všeobecné pravidlo.

Publikujte tento článok na:
Filed under: Články