QWERTY A HVOZD v bratislavskej STOKE 26. mája 2004

v jeden májový večer sa v Stoke stretli a si zahrali dvaja predstavitelia česko-slovenského alterantívneho rocku

Večer, nesúci sa pod zastávkou alternatívneho rocku česko-slovenského. Aj keď ten slovenský je mocno napadnutý tým českým. Ale veď rovno si povedzme. Kde človek naberie viac muzikantskej inšpirácie? U nás? Ta sa zasmejme. Veď nebudem tu stále omieľanú situáciu slovenskú vyťahovať.

Poďme ku večeru tomu v Stoke.

Začali pražskí kolegovia a kamaráti Hvozdovi. V zložení bicie, basa-spev a klavír, veľmo príjemne prekvapili. Neustále sa meniace bicie, výrazná basová linka v bezchybnom prevedení, klavír na ich doplňovanie a vyplňovanie. A spev? Riadny mužský, hrubý, nepostrádajúci intenzitu. V spojení s ich veršami, svojsky poetický. Celkovo sa mi spevavca javil na hardcora s veršovanou dušou i prejavom. Oprel sa do toho. Celý čas som hľadal možné prirovnania ku ich hviezdnatejším kolegom, lež sa mi nedarilo. Čo je vlastne poklona. Publikum sa zišlo triezvo, čo do počtu, ale veľmi srdečno, čo do ohlasu. A tak museli Qwerty pridávať viackrát a opakovane. Čo mi miestami haprovalo? Bicman akurát niekedy s tými svojimi fintičkami a zmenami tempa trochu preháňal. Miestami som mal pocit, ako keby brzdil ostatnú posádku a strácal rytmickú linku.

No a HvozD. Na bratislavské pomery druhý koncert krátko (relatívne) po sebe. Som písal nedávno o tom prvom a si aj môžete prečítať. Ak by som to porovnával. Ten prvý bol i lepšie ozvučený. Pri tom druhom bola u kapely badať akási tréma. Že by to kvôli tej zahraničnej návšteve? Na predchádzajúcom koncerte mi viac u nich zapadali veci do seba. Teraz sa mi zdal ich prejav miestami taký umelý a cudzoložný. To značí, že menej svoj. Tým pádom mi do hlavy furt padali nie Hvozd, ale PVO, Zuby Nehty…. Veľmi som zvedavý na ďalšie smerovanie tejto mladej, nádejnej muzikovej grupy. Tak veru.

Ešte PS: Ten spevák z Qwerty úplne ako náš zlatý a dobrý Kolo z Bardejova vypatral a sa správal. Fakt.

Ešte PS: Skúste si na klávesnici vypísať QWERTY. To je čo? Ktovie, čím sa kapela zaoberá.

Publikujte tento článok na:
Filed under: Články